
Titlu
Autor, instituție, țară, disciplina predată
Obiective specifice de predare-învățare-evaluare
Integrarea în curriculum
Activități de învățare
Strategii didactice
Resursele din Biblioteca digitală „Educație online” www.educatieonline.md utilizate
Implicarea elevilor / produse sau lucrări pe care le vor elabora
Modalități de evaluare a elevilor
STRUCTURA PROIECTULUI:

PROIECT DIDACTIC
la Biologie, clasa a VI-a
Profesor: Lilia Zota
IPLT ”C. Negruzzi”
Republica Moldova


Competențe specifice ale disciplinei Biologie:
- Utilizarea limbajului ştiinţific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la structuri, procese, fenomene, legi, concepte.
- Investigarea lumii vii prin adaptarea echipamentului didactic specific valorificând rezultatele cercetării în interes comunitar şi de mediu.
Disciplina: Biologie , Clasa a VI-a
Unitatea de conținut: Celula, unitatea de bază a vieții
Subiectul lecției: Particularitățile celulei vegetale și animale
Tipul lecției: mixtă

Unități de competențe:
• Identificarea structurilor prezente în celulele vegetale şi animale, vizibile la microscopul simplu.
• Compararea structurilor celulelor vegetale şi animale.
• Descrierea funcţiilor structurilor celulare vizibile la microscopul simplu.
Obiective operaționale La sfârșitul lecției elevul va putea:
O1 - să identifice, în materialul didactic ilustrat, strucutrile celulei vegetale și celulei animale;
O2 - să explice, în baza informației, diferența dintre celula vegetală și celula animală;
O3 – să descrie funcțiile structurilor celulare identificate.
O4 - să estimeze rolul celulei vegetale și celulei animale în lumea vie.
Metode:
-observația ;
-conversația euristică ;
-puzzle;
-modelarea ;
-demonstrația ;
Mijloace didactice:
- laptop/calculator, videoproiector,
manualul de Biologie cl. a VI-a,
fișe de lucru.
Forme de organizare : Evaluare :
-frontal , -formativă prin chestionare orală
-individual; și fișe de evaluare.
- în grup.


Strategii didactice:
1. Curriculum Național la Biologie, Gimnaziu, ediția 2019.
2. Ghid de implimentare a Curriculumului la Biologie, cl. a VI-IX-a, 2019.
3. Biblioteca digitală ”Educație online”, www.educatieonline.md
4. Repere metodologice privind organizarea procesului educațional la disciplina Biologie, în anul de studii 2020-2021.
5. Lecție video https://www.youtube.com/watch?v=faRVKfSONZM
6. Animație3D https://www.mozaweb.com/ro/Search/globalview=grid&sort=grouped&search=Celule%20animale%20%C8%99i%20vegetale,%20organite%20celulare
7.Tabla digitală www.miro.com
8. Imagini folosite https://www.totcum.com/care-este-diferenta-dintre-celulele-animalelor-si-plantelor/
Resurse bibliografice:




”-Care ar fi asemănarea dintre cărămizile care alcătuiesc un perete și structura corpului unui animal sau a unei plante?”
Evocare:
Elevii sunt rugați să răspundă la întrebarea din lecția fimată din Biblioteca digitală
www.educatieonline.md
”Structura celulei vegetale și animale” cu Cîrja Natalia:


Elevilor li se propune să asambleze un puzzle accesând următorul link https://puzzel.org/en/jigsaw/play?p=-MhOPrLQKtoun-PMoQ9E
.

Realizarea sensului:
Elevilor li se propune spre vizionare lecția filmată din Biblioteca online după următorul link https://youtu.be/yN7LAsDDgc4DDgc4
Particularitățile celulei vegetale și celulei animale
Se realizează, împreună cu elevii, schema lecției folosind tabla din clasă sau o tablă digitală accesând www.miro.com


- Full access to our public library
- Save favorite books
- Interact with authors

Titlu
Autor, instituție, țară, disciplina predată
Obiective specifice de predare-învățare-evaluare
Integrarea în curriculum
Activități de învățare
Strategii didactice
Resursele din Biblioteca digitală „Educație online” www.educatieonline.md utilizate
Implicarea elevilor / produse sau lucrări pe care le vor elabora
Modalități de evaluare a elevilor
STRUCTURA PROIECTULUI:

PROIECT DIDACTIC
la Biologie, clasa a VI-a
Profesor: Lilia Zota
IPLT ”C. Negruzzi”
Republica Moldova


Competențe specifice ale disciplinei Biologie:
- Utilizarea limbajului ştiinţific biologic în diverse contexte de comunicare referitor la structuri, procese, fenomene, legi, concepte.
- Investigarea lumii vii prin adaptarea echipamentului didactic specific valorificând rezultatele cercetării în interes comunitar şi de mediu.
Disciplina: Biologie , Clasa a VI-a
Unitatea de conținut: Celula, unitatea de bază a vieții
Subiectul lecției: Particularitățile celulei vegetale și animale
Tipul lecției: mixtă

- < BEGINNING
- END >
-
DOWNLOAD
-
LIKE(6)
-
COMMENT(3)
-
SHARE
-
SAVE
-
BUY THIS BOOK
(from $3.59+) -
BUY THIS BOOK
(from $3.59+) - DOWNLOAD
- LIKE (6)
- COMMENT (3)
- SHARE
- SAVE
- Report
-
BUY
-
LIKE(6)
-
COMMENT(3)
-
SHARE
- Excessive Violence
- Harassment
- Offensive Pictures
- Spelling & Grammar Errors
- Unfinished
- Other Problem
COMMENTS
Click 'X' to report any negative comments. Thanks!