
Povestea lui Harap-Alb
de Ion Creangă
Autor: Șandru Luciana
Instituția: Liceul Teologic Ortodox „Sfântul Constantin Brâncoveanu” , Făgăraș
Țara: România
Disciplina: Limba și literatura română


L. T. O „ Sfântul Constantin Brâncoveanu” Făgăraș
Prof: Șandru Luciana
Proiect didactic
Clasa : a X-a Pedagogic
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Titlul lecției: „Povestea lui Harap-Alb„ de Ion Creangă
Tipul lecției: mixtă- de fixare a cunoștințelor/ de însușire de noi cunoștințe
Durata: 50 de minute


Competențe generale:
1. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în receptarea și reproducerea mesajelor în diferite situații de comunicare;
2. Folosirea modalităților de analiză tematică, structurală și stilistică în receptarea diferitelor texte literare și nonliterare;
3. Argumentarea scrisă și orală a unor opinii în diverse situații de comunicare.


Competențe specifice:
1.2. Receptarea adecvată a sensului / sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise;
1.4. Redactarea unor compoziții despre textele studiate și alcătuirea unor texte funcționale sau a unor proiecte;
2.1. Analiza principalelor componente de structură, de compoziție și de limbaj specifice textului narativ;
3.3. Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate.




Obiective operaționale:
Strategii didactice:
Metode și procedee: problematizarea, conversația de reactualizare, euristică și de fixare, explicația, jocul, eseul;
Creangă Ion, Amintiri di copilărie. Povesti și povestiri, Ed. Ion Creangă, București, 1984
Programa școlară- Limba și literatura română- clasa a X-a , Ciclul inferior al liceului
Desfășurarea activității didactice



EVOCARE

Ajutați-l pe erou!
Clasa se va împărți în două grupe care se vor întrece pentru a ajunge la fântâna din centrul labirintului și pentru a aduce apă vie eroului.
Atenție! Fiecare steguleț semnalează o probă.
Labirintul Spânului
REALIZAREA SENSULUI


Echipa albinuțelor este cea mai isteață!
Echipa furnicuțelor este cea mai deșteaptă!
Să nu o mai lungim cu vorba. Eroul așteaptă apa vie. Haideți să vedem cine este mai vrednic de recompensă...
1. Ascultați secvențial ( 2:35-4:00; 6:26-10:40) lecția filmată Basmul popular și basmul cult, prof Costenco Lilia. Extrageți definiția și trăsăturile basmului cult. Ilustrați cât mai multe trăsături cu ajutorul operei Povestea lui Harap-Alb de Ion Creangă.
Succes!,
Proba 1

http://educatieonline.md/details420ba96a021946139d43a7a2509d49b8
2. Completați spațiile goale pentru a afla definiția basmului și explicația titlului Povestea lui Harap-Alb.
(Activitate individuală, Câștigă echipa care are cele mai multe răspunsuri corecte)
https://learningapps.org/20973067
Proba a II-a



- Full access to our public library
- Save favorite books
- Interact with authors

Povestea lui Harap-Alb
de Ion Creangă
Autor: Șandru Luciana
Instituția: Liceul Teologic Ortodox „Sfântul Constantin Brâncoveanu” , Făgăraș
Țara: România
Disciplina: Limba și literatura română


L. T. O „ Sfântul Constantin Brâncoveanu” Făgăraș
Prof: Șandru Luciana
Proiect didactic
Clasa : a X-a Pedagogic
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Titlul lecției: „Povestea lui Harap-Alb„ de Ion Creangă
Tipul lecției: mixtă- de fixare a cunoștințelor/ de însușire de noi cunoștințe
Durata: 50 de minute


- < BEGINNING
- END >
-
DOWNLOAD
-
LIKE(2)
-
COMMENT()
-
SHARE
-
SAVE
-
BUY THIS BOOK
(from $4.39+) -
BUY THIS BOOK
(from $4.39+) - DOWNLOAD
- LIKE (2)
- COMMENT ()
- SHARE
- SAVE
- Report
-
BUY
-
LIKE(2)
-
COMMENT()
-
SHARE
- Excessive Violence
- Harassment
- Offensive Pictures
- Spelling & Grammar Errors
- Unfinished
- Other Problem
COMMENTS
Click 'X' to report any negative comments. Thanks!